Opublikował | w , , | Możliwość komentowania Odbudowa tkanki chrzęstnej została wyłączona

tkanka chrzęstna

Tkanka chrzęstna

Chrząstka jest istotnym elementem szkieletu, warunkuje wzrost kości długich i tworzy powierzchnie stawowe. Budowa i prawidłowa funkcja tkanki chrzęstnej ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania narządu ruchu. Uszkodzenia chrząstki stawowej to częste zjawisko sprawiające wiele problemów zarówno pacjentom jak i lekarzom.

Ubytki w chrząstce stawowej, objawiające się bólem, obrzękiem oraz stanem zapalnym, są spowodowane przez: upadki, bezpośrednie urazy, martwicę kości, zapalenie stawów, martwicę kostno-chrzęstną. Ponieważ tkanka chrzęstna jest tkanką nieunaczynioną, procesy regeneracji przebiegają w niej bardzo powoli. Dlatego samoistna regeneracja raz uszkodzonej chrząstki jest niezwykle trudna i do niedawna wszelkie metody leczenia koncentrowały się jedynie na eliminacji objawów. Od 1987 roku metody oparte na autologicznym przeszczepie (ACI) są uznawane za najbardziej obiecujące techniki leczenia ubytków chrząstki ponieważ likwidują one przyczynę choroby.

Przeszczep autologiczny z wykorzystaniem rozwiązań RMS należy do jednych z najskuteczniejszych metod leczenia.

Terapia komórkowa (RMS) polega na przeszczepieniu w miejsce ubytków tkanki chrzęstnej komórek wyhodowanych poza organizmem pacjenta. W tym celu stosuje się nowoczesny produkt biotechnologii – CHONDRON™. Zawiera on własną chrząstkę pacjenta wyhodowaną specjalnie do celów autologicznego przeszczepu chondrocytów. Powstaje z namnożonych metodą in vitro komórek chrzęstnych pobranych wcześniej ze zdrowej chrząstki pacjenta.

Podczas biopsji pobierana jest niewielka ilość chrząstki z nieobciążonej powierzchni kości udowej.W dalszym etapie komórki zostają wyizolowane i namnożone podczas procesu hodowli komórkowej. Proces hodowli komórek tkanki chrzęstnej trwa około 6-8 tygodni. Następnie komórki zostają przeszczepione w miejsce ubytku tkanki chrzęstnej. Specjalna mieszanka żelu i komórek może być trójwymiarowo rozprowadzana. Dzięki temu jest dowolnie formowana i uzupełnia nawet bardzo nieregularną powierzchnię ubytku. Przeszczep komórek (w przypadku naprawy chrząstki – chondrocytów) zapewnia trwałą naprawę tkanki chrzęstnej. Metoda jest bardzo wysoko oceniana zarówno ze względu na skuteczność jak i bezpieczeństwo. Co więcej, prostota koniecznego do wykonania zabiegu pozwala na jego pzreprowadzenie w każdym ośrodku medycznym dysponującym podstawowym sprzętem artroskopowym.

TERAPIA KOMÓRKOWA ZAPEWNIA POWRÓT DO PEŁNEJ FORMY!

newsy

Badania USG i klinika ortopedyczna w Warszawie

| Realizacja, optymalizacja i wdrożenie strony www : Maxdesign
|