Opublikował | w | Możliwość komentowania Artroskopia stawu kolanowego została wyłączona

artroskopia-kolana

 Artroskopia stawu kolanowego

Artroskopia stawu kolanowego jest operacją ortopedyczną wykonywaną z niewielkich cięć (zazwyczaj dwóch) w okolicy stawu. Polega na jego wziernikowaniu za pomocą specjalnego systemu optycznego, pozwalającego chirurgowi na podgląd wnętrza stawu na ekranie monitora. W razie potrzeby, operator za pomocą miniaturowych narzędzi dokonuje odpowiednich działań operacyjnych w zakresie struktur stawowych.

W trakcie operacji, oprócz dokładnej oceny samego stawu, chirurg może przeprowadzić liczne działania, których celem jest wyeliminowanie/zmniejszenie dolegliwości związanych z uszkodzeniem struktur wewnętrznych kolana, tj. łąkotek, więzadeł krzyżowych, chrząstki stawowej, błony maziowej. Możliwe jest usunięcie fragmentu/szycie uszkodzonej łąkotki, oczyszczenie/nawiercenie uszkodzeń chrząstki stawowej, wycięcie zrostów/fałdów wewnątrzstawowych, korekcja toru rzepki, czy rekonstrukcja więzadeł krzyżowych.

Po operacji miejsca nacięć zostają zaszyte lub zamknięte za pomocą specjalnych plastrów i zakładany jest opatrunek. Należy przestrzegać zaleceń lekarskich, osłaniać opatrunek przed zamoczeniem oraz zgłaszać się w wyznaczonym terminie i miejscu na kontrole pooperacyjne.

Chociaż artroskopia należy do bardzo bezpiecznych małoinwazyjnych metod operacyjnych, nie jest wolna od powikłań czy problemów.

Powikłania to zdarzenia potencjalnie wpływające na ogólny stan zdrowia w sposób chwilowy lub trwały i które mogą wymagać dodatkowej interwencji medycznej. Powikłania po artroskopii występują rzadko, ale nawet w przypadku wystąpienia większość udaje się pomyślnie wyleczyć. Należy bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej w przypadku wycieku z rany, znacznego zaczerwienienia i bólu kolana, krwawienia, gorączki, duszności, silnego osłabienia, zawrotów głowy, bólu w klatce piersiowej lub łydce lub innych niepokojących objawów.

Pewne problemy występujące po operacji, choć czasem postrzegane jako powikłanie, nie są nimi z medycznego punktu widzenia i zazwyczaj nie wymagają dodatkowego postępowania. Są to m.in: nudności i wymioty, bóle głowy, złe samopoczucie, senność, przejściowe zaburzenia czucia w okolicy stawu, utrzymujące się umiarkowane bóle i obrzęki stawu. Częstym problemem spotykanym po artroskopii kolana jest krwiak stawu wymagający jego usunięcia.

O ile lekarz nie zaleci inaczej, operowane kolano można obciążać bezpośrednio po operacji. Często wskazana jest rehabilitacja. Powrót do pracy następuje po 2 – 3 tygodniach. Bardziej aktywny tryb życia można wdrożyć po 4 – 6 tygodniach – zazwyczaj tyle czasu potrzebne jest do odzyskania pełnej sprawności. Kierowanie pojazdami jest możliwe dopiero po odzyskaniu pełnej kontroli nad ruchami w stawie.

W przypadku znacznych uszkodzeń sama artroskopia czasami nie pozwala na uzyskanie optymalnego wyniku – wówczas konieczne może być dalsze leczenie, w tym również chirurgiczne.

Życzymy powodzenia
Zespół

 POWYŻSZE INFORMACJE MAJĄ CHARAKTER OGÓLNY, NIE DOTYCZĄ KONKRETNEJ OSOBY, NIE ZAWIERAJĄ WYJAŚNIEŃ ODNOSZĄCYCH SIĘ DO KONKRETNEJ SYTUACJI KLINICZNEJ I NIE ZASTĘPUJĄ INDYWIDUALNEJ KONSULTACJI MEDYCZNEJ. WSZELKIE WĄTPLIWOŚCI NALEŻY WYJAŚNIAĆ Z LEKARZEM PROWADZĄCYM.

newsy

Badania USG i klinika ortopedyczna w Warszawie

| Realizacja, optymalizacja i wdrożenie strony www : Maxdesign
|